Data dodania: 01-01-2024 r.

Sprowadzasz samochód lub motocykl z USA, Kanady lub innego kraju spoza UE? Będziesz miał 30 dni na jego rejestrację!


Sprowadziłeś samochód uszkodzony z USA, Kanady lub innego kraju spoza Unii Europejskiej? Od 1 stycznia 2024 roku będziesz miał 30 dni do zarejestrowania takiego pojazdu w kraju. W innym przypadku będzie groziła Ci kara 500 zł lub 1000 zł jeśli nie zrobisz tego w ciągu 180 dni.
Jak już wiecie, od nowego roku weszły przepisy dotyczące obowiązku rejestracji pojazdu. Brak zarejestrowania pojazdu w określonym terminie podlega karze administracyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami które dotyczą pojazdów sprowadzonych spoza UE będziemy mieć na zarejestrowanie takiego pojazdu w terminie 30 dni od dnia:
  • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
Czyli jeżeli pojazd zostanie odprawiony na terytorium naszego kraju. Będziemy mieć 30 dni na jego rejestracji od dnia wystawienia dowodu odprawy celnej przewozowej, a w przypadku firm zajmujących się handlem pojazdami 90 dni.

Natomiast według naszych wstępnych i potwierdzonych informacji jeżeli odprawa celna takiego pojazdu odbędzie się w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej np. Holandii lub w Niemczech będziemy musieli pojazd zarejestrować w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia do kraju, a w przypadku firm zajmujących się handlem pojazdami 90 dni od daty sprowadzenia pojazdu do kraju.
Skąd ta zmiana bez żadnej zmiany w przepisach? Otóż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów i definicji daty sprowadzenia która mówi nam:
  • dacie sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej – rozumie się przez to podany przez właściciela pojazdu dzień sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej pojazdu do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdu;
i właśnie o to ostatnie zdanie chodzi najbardziej. Zgodnie z przepisami odprawa celna dokonana w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej traktowana jest jako właśnie nabycie wewnątrzwspólnotowym.
  • Zasadniczo zakup towarów dokonany przez polskiego przedsiębiorcę w kraju spoza UE, np. w Chinach, powinien być traktowany jako import towarów na terytorium kraju. Jednak polska firma zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, która kupi towar od kontrahenta z Chin, może dokonać odprawy celnej również w innym kraju Unii Europejskiej. Odprawy w imieniu polskiego przedsiębiorcy dokona zagraniczny przedstawiciel celny i podatkowy. Z punktu widzenia podatnika polskiego taka transakcja będzie stanowić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w której dla danych sprzedawcy należy wskazać NIP przedstawiciela podatkowego. (źródło: sklodowscy.pl - Kancelaria Podatkowa)
W związku z powyższym dochodzi do sytuacji w której będziemy mieć określony czas na rejestracje pojazdu sprowadzonego z kraju trzeciego. I nie ma znaczenia dla przepisów czy jest to pojazd uszkodzony który wymaga dłuższego czasu na jego naprawę. Będziemy mieć na to 30 dni (lub 90 jeśli nasza firma zajmuje się handlem pojazdami):
  • 1. Od dnia odprawy celnej dokonanej w Polsce,
  • 2. Od dnia sprowadzenia pojazdu w przypadku gdy odprawa celna dokonana jest w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej.


Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.