Data dodania: 01-04-2022 r.

Gdzie należy złożyć zawiadomienie o nabyciu pojazdu lub zawiadomienie o zbyciu pojazdu


Nabyłeś pojazd lub dokonałeś jego zbycia (sprzedaży) i chciałbyś zgłosić do urzędu (wydziału komunikacji) ale nie wiesz jakiego? Postaramy się w krótkim artykule wszystko wyjaśnić.
W przypadku zakupu pojazdu lub zbyciu pojazdu jesteśmy zobowiązani zawiadomić starostę w odpowiednim terminie aby nie została na nas nałożona kara finansowa za brak zgłoszenia tego faktu.
Zawiadomienie o nabyciu pojazdu lub zawiadomienie o zbyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju musimy zgłosić do urzędu w którym ten pojazd jest zarejestrowany, a nie do urzędu zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedziby firmy.
Dlaczego tak jest? Otóż złożenie zawiadomienia to tylko czynność materialno-techniczna nie podlegająca pod ustawę - Kodeks postępowania administracyjnego.
Zgodnie z § 2 ust. 2 w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2130 z późn. zm) tylko rejestracja pojazdu i wyrejestrowanie podlega ustawie - Kodeks postępowań administracyjnych.
  • 2. Przy rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdów organ rejestrujący stosuje przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
W związku z powyższym, zgłoszenie o zbyciu pojazdu (np. samochodu lub motocykla) lub nabyciu pojazdu musimy złożyć do urzędu gdzie pojazd jest zarejestrowany (wysyłając na adres organu rejestrującego który znajduję się w dowodzie rejestracyjnym nad numerem rejestracyjnym pojazdu)

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.