Data dodania: 31-08-2022 r.

Czy można poruszać się pojazdem na niemieckich tablicach rejestracyjnych i niemieckim dowodzie rejestracyjnym?


Sprowadziłeś pojazd z niemiec i zastanawiasz się czy możesz poruszać się na niemieckich tablicach rejestracyjnych? Wyjaśniamy podstawowe kwestie i zagadnienia, czy jest to legalne i ewentualnie co nam za to grozi.
W przypadku pojazdu sprowadzonego z Niemiec i tam zarejestrowanego, zarówno samochodu jak i motocykla często dochodzi do sytuacji że w Niemczech pojazd zostaje wyrejestrowany przed wywozem z kraju.
Co to oznacza? W przypadku gdy pojazd jest wyrejestrowany - nie jest dopuszczony do ruchu drogowego, zatem jazda pojazdem niedopuszczonym do ruchu jest zabroniona.
Zgodnie z art. 94 ustawy - Kodeks wykroczeń:
  • § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
  • § 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
  • § 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
  • § 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Jak sprawdzić czy pojazd jest wyrejestrowany w Niemczech?

Czy pojazd jest wyrejestrowany można w łatwy sposób sprawdzić sprawdzając czy w dowodzie rejestracyjnym lub dowodzie rejestracyjnym cześć 1 (mały dowód rejestracyjny wielkości naszego polskiego) widnieje lub jest zaznaczona adnotacja o przykładowej treści:
  • außerbetriebsetzung,
  • außer betrieb gesetzt,
Jeśli taka adnotacja znajduje się w niemieckim dowodzie rejestracyjnym, oznacza to że pojazd jest wyłączony z eksploatacji w związku z tym nie jest dopuszczony do ruchu.
Nie ma znaczenia że zrobiliśmy w kraju przegląd techniczny (badanie okresowe przed 1-szą rejestracją w kraju) i ubezpieczyliśmy pojazd. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest dowód rejestracyjny. A jeżeli mamy informacje o jego wyrejestrowaniu to jednoznacznie określa że nie jest pojazdem zarejestrowanym.

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.