Czy mogę zostawić czarne tablice rejestracyjne po zakupie pojazdu?



Czy mogę zostawić czarne tablice rejestracyjne po zakupie pojazdu? Wielu z was napewno zadaje sobie to pytanie w przypadku gdy kupimy pojazd który posiada stare czarne tablice rejestracyjne i chcemy go przerejestrować na siebie. Spieszymy z wyjaśnieniem.

W przypadku złożenia wniosku o rejestracje/przerejestrowanie pojazdu, musimy załączyć m.in. tablice rejestracyjne pojazdu.

Następnie rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych mówi nam:
"§ 9. 1. W przypadku gdy pojazd posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu z wyróżnikiem:
1) powiatu właściwym dla organu rejestrującego dokonującego rejestracji,
2) województwa i z pojemnością rejestracyjną właściwą dla organu rejestrującego dokonującego rejestracji, w przypadku tablic rejestracyjnych, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b - organ rejestrujący dokonuje jedynie legalizacji tych tablic."

I teraz przechodzimy do sedna sprawy. W przypadku zmiany właściciela pojazdu organ rejestrujący musi dokonać ponownej legalizacji tablic rejestracyjnych, a z uwagi na to iż, czarne tablice rejestracyjne nie są zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu - przy rejestracji, przerejestrowaniu należy je wymienić.

Rozporządzenie w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego:
"§ 2. Legalizacji tablic rejestracyjnych dokonuje z urzędu organ rejestrujący poprzez umieszczenie na nich w wyznaczonym miejscu znaku legalizacyjnego."

Podsumowujący: W przypadku zmiany właściciela, pojazdu zarejestrowanego na tablice czarne, konieczne jest przerejestrowanie pojazdu na nowe numery na tablice zgodne z obowiązującym rozporządzeniem (na białe).


Odsłon: (102)

X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.