Data dodania: 25-11-2023 r.

Czy muszę zmieniać/wymieniać czarne tablice rejestracyjne (blachy) na białe od nowego roku 2024?


Od pewnego czasu wiele osób się zastanawia czy od nowego roku 2024 będę zmuszony wymienić w swoim samochodzie, motocyklu, przyczepy lub np. ciągnika rolniczego czarne tablice rejestracyjne na nowe, obowiązujące białe zgodnie z pojawiającymi się artykułami.
Zgodnie z nowymi przepisami od nowego roku czyli 1 stycznia 2024 znika obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu i w życie wchodzi przepis o obowiązku rejestracji pojazdu. W związku z tym będziemy musili złożyć wniosek o rejestrację pojazdu.
W przypadku gdy do rejestracji pojazdu i złożonego wniosku dołączymy czarne tablice rejestracyjne od naszego pojazdu organ rejestrujący (wydział komunikacji) ze względu na to, iż nie może dokonać ponownej legalizacji tablic które nie odpowiadają aktualnemu wzorowi musi wydać nowe i w takim przypadku zgodnie z przepisami będziemy zmuszeni do zmiany tablic z czarnych na białe.
Nie ma natomiast obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych w przypadku gdy jesteśmy właścicielami pojazdu i nie zmienia się nam organ rejestrujący pojazdu.

Kiedy wymienia się tablice z czarnych na białe:

  • 1. Jeżeli jesteśmy nowym właścicielem pojazdu i składamy wniosek o rejestracje pojazdu,
  • 2. Jeżeli jesteśmy właścicielem pojazdu, dowód rejestracyjny jest wydany na nas ale zmieniamy adres zamieszkania, a wniosek o rejestrację składamy w innym powiecie,
  • 3. Kiedy zagubiliśmy, zniszczyliśmy tablice rejestracyjne lub dokonano ich kradzieży i składamy wniosek o wydanie nowych.

Kiedy nie wymienia się tablic z czarnych na białe:

  • 1. Jeżeli jesteśmy właścicielem pojazdu, a żadne dane w dowodzie rejestracyjnym nie uległy zmianie, które spowodowałyby zmianie organu rejestrującego czyli powiatu (np. mieszkaliśmy w Krakowie ale zmieniamy adres na inną ulice w tej miejscowości),
  • 2. Jeżeli składamy wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na następne badania tecnnicznę,


Komentarze


#4 | automaniak dnia 02/01/2024 09:30
No Avatar
Krasula, Prawo nie działa wstecz, także możesz przegonić Uśmiech
#3 | Krasula dnia 02/01/2024 04:07
No Avatar
Zgłoszenia pocztą z potwierdzeniem odbioru dokonałem w okresie 30 dni od daty zakupu (początek 2022). Czyli dzisiaj po pracy mogę przegonić żuczka? Uśmiech
#2 | automaniak dnia 01/01/2024 20:58
No Avatar
Krasula, Jeśli zgłoszenie zostało wysłane w zeszłym roku to obowiązując Cie przepisy na dzień złożenia zawiadomienia. Nie musisz.
#1 | Krasula dnia 01/01/2024 18:35
No Avatar
Kupiłem żuka w 2021. Czarne blachy. Do WK wysłałem pismo „zgłoszenie nabycia”. W dowodzie widnieje poprzedni właściciel. Czy muszę wymienić blachy?
Pozdr!

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.