Czy można wykonać okresowe badanie techniczne pojazdu na podstawie samej umowy kupna sprzedaży albo faktury lub rachunku


Chcesz się udać na stacje kontroli pojazdów aby wykonać badanie techniczne samochodu, motocykla, motoroweru, przyczepu lub ciągnika rolniczego ale nie masz dowodu rejestracyjnego pojazdu tylko samą umowe zakupu pojazdu lub fakturę i nie wiesz czy możesz zrobić przegląd na tym dokumencie?
Jeżeli chcemy wykonać badanie techniczne pojazdu, to na stacji kontroli pojazdów musimy okazać jeden z następujących dokumentów wyszczegolnionych w ustawie.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. z 2015 r poz. 776 z późn. zm) zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje identyfikację pojazdu, w tym: a) sprawdzenie cech identyfikacyjnych oraz ustalenie i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu z danymi w:
  • – dowodzie rejestracyjnym,
  • – pozwoleniu czasowym, w tym dla pojazdu, o którym mowa w art. 70d ust. 3 ustawy wraz z kartą pojazdu, o ile została wydana,
  • – karcie pojazdu dla pojazdu zarejestrowanego, o ile została wydana, łącznie z danymi i informacjami, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 i 13 ustawy,
  • – pokwitowaniu, o którym mowa w art. 132 ust. 2 ustawy, łącznie z danymi i informacjami, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 i 13 ustawy,
W związku z powyższym wykonanie badania technicznego na podstawie umowy jest bezprawne i może skutkować wszczęciem postępowania wobec diagnosty które takie badanie wykona na samej umowę zakupu pojazdu.
Jeżeli nie mammy jednego z wymienionych dokumentów, musimy się udać do swojego wydziału komunikacji aby uzyskać odpowiedni dokument w celu wykonania badania technicznego swojego pojazdu.

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.