Data dodania: 27-03-2022 r.


Sprzedaż pojazdu przez nieletniego? O czym warto wiedzieć.


Zastanawiasz się co należy zrobić aby zgodnie z polskim prawem sprzedać pojazd którego właścicielem jest osoba małoletnia? Postaramy się wam to w szybki skrócie przedstawić.
Dość częste są przypadki że rodzice dopisują lub kupują pojazdy na osoby niepełnoletnie aby w przyszłości, gdy dostaną już uprawnienia do kierowana pojazdami miały zagwarantowane zniżki w firmie ubezpieczeniowej, tym samy zakupują pojazdy na nieletnich i rejestrują je na nich lub dopisują do dowodu na podstawie umowy darowizny.
Co jeśli będziemy chcieli sprzedać pojazd który w dowodzie rejestracyjnym ma osobę niepełnoletnią? Możemy ten pojazd sprzedać lecz dopiero w momencie uzyskania przez opiekuna prawnego (rodzica) zgody na jego sprzedaż wystawioną przez sąd rodzinny lub dopiero po ukończeniu pełnoletności przez nieletniego.
Osoba nieletnia uzyskuje zdolność do czynności prawnych w momencie ukończenia pełnoletności, czyli po skończeniu 18 lat. Wiele urzędu w Polsce nie uznaje sprzedaży pojazdu jak czynność zwykłego zarządu dla rodzica w sprawie sprzedaży ruchomości jakim jest pojazd.
Zgodnie z treścią wyroku Sygn. akt III Nsm 352/17:
"Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowi art. 101§3 kro, zgodnie z którym rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.
Zarząd majątkiem dziecka to wszelkiego rodzaju dyspozycje i czynności odnoszące się do poszczególnych składników majątku, tak jak zarząd rzeczą oznacza wszelkiego rodzaju dyspozycje i czynności dotyczące tej rzeczy. Ponadto zarząd majątkiem dziecka, jako agregatem aktywów i pasywów, obejmuje zachowania oraz czynności prawne i faktyczne, wpływające na szeroko rozumianą sytuację majątkową dziecka. Są to zachowania zmierzające do zachowania tego majątku, czynności powodujące jego zmniejszenie, poprzez zbycie albo obciążenie jego składników, a także czynności powodujące zwiększenie tego majątku, drogą nabycia nowych przedmiotów majątkowych albo umniejszenia istniejących obciążeń (por. także J. Gajda, Kodeks, 2002, s. 399)."
Podsumowując, aby sprzedać pojazd musisz uzyskać zgodę sądu rodzinnego do sprzedaży pojazdu w jego imieniu.

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.