Data dodania: 03-04-2022 r.

Rejestracja pojazdu na obywatela Ukrainy który przybył w związku z panującą wojną na terytorium Ukrainy


W związku z panującą wojną na terytorium Ukrainy, wiele obywateli tego kraju przybyło do naszego kraju szukając schronienia. Czy jest możliwość rejestracji pojazdu (np. samochodu osobowego) na obywatela Ukrainy?
Aby dokonać rejestracji pojazdu na obywatela Ukrainy, osoba ta musi posiadać legalny pobyt na terytorium kraju. W związku z wydaną ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583) która mówi nam "Jeżeli obywatel Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 4 i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r." obywatel Ukrainy posiada legalny pobyt na terytorium kraju.

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania pojazdu na obywatela ukrainy w związku z panującą wojną na terytorium Ukrainy:

  • Dokument potwierdzający przybycie do Polski w okresie od dnia 24 lutego 2022 r (Paszport z odpowiednią adnotacją przybycia do kraju)
  • Dokument potwierdzający zamieszkanie na terytorium kraju pod adresem podanym na wniosku o rejestracje pojazdu, w naszej opinii wystarczająca jest umowa wynajmu mieszkania (domu) lub umowa użytkowania mieszkania na określony czas
  • Oświadczenie o miejscu zamieszkania (pobierz druk) lub oświadczenie o czasowym miejscu zamieszkania (pobierz druk)
Mając w/w dokumenty jesteśmy w stanie zarejestrować pojazd (np. samochód osobowy) na obywatela ukrainy który nie posiada karty pobytu, a w Polsce przebywa z uwagi na panującą wojnę w swoim kraju. Nie musimy być zameldowani w kraju ponieważ rejestracje pojazdu dokonuje się według miejsca zamieszkania lub czasowego miejsca zamieszkania.

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.