Data dodania: 04-05-2022 r.

Zielona nalepką na szybę. Od kiedy obowiązuje, jaki pojazd musi posiadać i kto ją wydaję (gdzie kupić)


Od dnia 4 maja 2022 r. wszedł w życie przepis dotyczący obowiązku posiadania zielonej nalepki na szybę uprawniające do wjazdu do strefy czystego transportu na terenie miasta.
Kierowcom pojazdów, którzy bez stosownej nalepki pojazdu wjadą do strefy czystego transportu, będzie grozić mandat karny. Zgodnie z art. 96c. Kodeksu wykroczeń: "Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych".

Dla jakich pojazdów nalepka jest wymagana?

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2021 r. poz 2269) obowiązek posiadania nalepki na szybę maja pojazdy inne niż pojazdy elektryczne, napędzane wodorem, napędzane gazem ziemnym czyli wszystkie pojazdy napędzane olejem napędowym, benzyną, gazem-lpg. Nalepkę również posiadać muszą samochody hybrydowe.
  • Pojazdy samochodowe uprawnione do wjazdu do strefy czystego transportu, oznacza się nalepką umieszczaną w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.
  • Oznaczenie nalepką nie jest wymagane, jeżeli pojazd elektryczny lub napędzany wodorem jest oznaczony tablicami zielonymi lub oznaczony nalepką umieszczoną na przedniej szybie pojazdu, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Kto wydaj nalepki zielone nalepki na szybę i jaka jest jej cena?

  • Nalepkę wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta za opłatą, której maksymalna wysokość wynosi 5 zł.
  • Opłata za nalepkę stanowi dochód gminy


Komentarze


#1 | Franek dnia 06/05/2022 08:15
No Avatar
Narazie chyba żadne miasto nie wprowadziło zielonej strefy. Ale chyba będzie trzeba kupić taka nalepkę. Szkoda ze nie jest dostępna internetowo.

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.