Data dodania: 05-04-2021 r.

Czy certyfikat własności (Certificate of Title lub Certificate of Salvage) to dokumenty potwierdzające rejestracje pojazdu w USA?


Jeśli znaleźliśmy jakiś fajny pojazd w dobrej jak dla nas cenie w USA i myślimy o sprowadzeniu go do naszego kraju, kluczową sprawa staje się to, co będziemy potrzebowali do rejestracji takiego pojazdu.

Ustawa - Prawo o ruchu drogowym wskazuje nam jakie dokumenty powinnismy przedstawić do rejestracji pojazdu sprowadzonego z państwa niebędącego państwem członkowskie Unii Europejskiej i są to:

  • 1. Dokumenty własności (np. umowa, faktura lub rachunek)
  • 2. Dowód rejestracyjny - jeżeli pojazd był zarejestrowany
  • 3. Dokument odprawy celnej przewozowej
  • 4. Potwierdzenie zapłaty akcyzy w przypadku samochodu osobowego lub pojazdu samochodowego - innego o podrodzaju czterokołowiec (np. quad).
  • 5. Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.
  • 6. W przypadku pojazdu sprowadzanego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim zamiast dowodu rejestracyjnego, dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu, wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w tym państwie.
Natomiast rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczeń pojazdu mówi nam, iż w przypadku złożonych dokumentów w języku zagranicznym, musimy dołączyć tłumaczenie przysięgłe.

I w sumie wszystko jest jasne co dokładnie potrzebujemy. Problem pojawia się natomiast jeśli chodzi dowód rejestracyjny. Jak dobrze zauważyliście, na aukcjach internetowych czy to Copart czy IAAI mamy informacje o rodzaju własności pojazdu, jaki dla danego pojazdu jest wydany certyfikat własności.

Co za tym idzie? W przypadku zakupu pojazdu sprowadzonego z USA nie dostaniemy dowodu rejestracyjnego lecz dokument potwierdzający własność pojazdu, czy to pojazdu uszkodzonego czy pojazdu bez żadnych uszkodzeń.

I tu rodzi się kluczowe pytanie, czy certyfikat własności pojazdu to dokument potwierdzający rejestracje wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w tym państwie?

W naszym rozumieniu nie jest to dokument o którym mówi ustawa i nie tylko naszym, gdyż wysłaliśmy zapytanie do jednego z Stanu USA otrzymaliśmy informacje, iż certyfikat własności pojazdu to nie jest dokument potwierdzający rejestracje lecz dokument potwierdzający własność pojazdu.

Czy wiec zarejestrujemy pojazd na takim dokumencie? Trudno powiedzieć, każdy dokument wydany w innym stanie jest inny, ale czy spełnia określone wymagania?

Dlaczego wiec problem z rejestracja pojazdów pochodzących z USA nagle staje się lub może się stać problemowy? Wydaje nam się, a nawet jesteśmy pewni ze wszystkie urzędy w Polsce, źle interpretowany treść dokumentu własności pojazdu.

Nie chcemy wysuwać daleko idących wniosków, ale mamy wrażenie że coś może się dziać w tym kierunku, aby odmawiać rejestracji pojazdów na takich dokumentach. Z tego co słyszymy w Małopolsce może powoli się robić ten problem i takiego pojazdu nie zarejestrujemy.

Wiemy natomiast, ze dla pojazdów pochodzących ze stanu Nowy Jork można za 10$ otrzymać zaświadczenie z rejestru pojazdu na którym możemy spokojnie zarejestrować pojazd w Polsce. Jak możemy je uzyskać piszemy tutaj: Jak uzyskać/otrzymać dokument "Abstract of title Record" dla pojazdów sprowadzonych z USA (Stan - Nowy York)

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji na ten temat w komentarzach.

Komentarze


#2 | TiXXXX dnia 17/04/2021 12:16
No Avatar
Wladek, Musza coś zrobic zeby dopuścici rejestarcje takich pojazdów...
#1 | Wladek dnia 05/04/2021 15:54
No Avatar
Oby wszytsko zostało tak jak było, chociaż faktycznie - nie jest to dowód rejestracyjny..

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.