Data dodania: 03-10-2021 r.

Nie wszystkie tablice rejestracyjne będzie można zachować w procesie przerejestrowania pojazdu z innego powiatu


W dniu 31 stycznia 2022 r. wejdzie w życie szereg zmian w ustawie "Prawo o Ruchu Drogowym". Jedną z nich będzie możliwość zachowania dotychczasowych numerów rejestracyjnych pojazdu w przypadku zmiany powiatu.

Zgodnie z art. 73 ust. 1a ustawy "Prawo o Ruchu Drogowym" (Dz. U . z 2021 r. poz. 450)
  • Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne. W takim przypadku starosta, dokonując rejestracji pojazdu, wydaje decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych. Jeżeli tablice (tablica) rejestracyjne nie są zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a albo nie są utrzymane w należytym stanie, albo nie są czytelne, stosuje się przepis ust. 1.

W związku z powyższym obowiązuje nas Rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1272) które mówi nam o obowiązującymi, wydawanymi tablicami rejestracyjnymi, m.in. tablica rejestracyjna powinna zawierać wytłoczoną, laserową grafikę obrysu wizerunku orła.


Podsumowując, duża część tablic rejestracyjnych nie będzie mogła być zachowana, gdyż musi ona zawierać "orzełek". Jeśli już mają "orzełka" muszą być utrzymane w należytym stanie i być czytelne.

Nie można zatrzymać tablic rejestracyjnym w procesie przerejestrowania pojazdu z innego powiatu, które:
  • są czarne (białe napisy na czarnym tle),
  • posiadają flagę Polski zamiast flagę UE,
  • posiadają flagę UE, nie maja wytłoczonego orła, oznaczenie numeru certyfikatu, oznaczenie nazwy producenta tablic z wytłoczonymi numerami rejestracyjnymi albo tłoczącego numery rejestracyjne, naniesione techniką laserową przez tego producenta ale są nieczytelne lub zniszczone
  • posiadają flagę UE, maja wytłoczonego orła, oznaczenie numeru certyfikatu, oznaczenie nazwy producenta tablic z wytłoczonymi numerami rejestracyjnymi albo tłoczącego numery rejestracyjne, naniesione techniką laserową przez tego producenta ale są nieczytelne lub zniszczone,


Komentarze


#1 | Raf dnia 03/10/2021 20:34
No Avatar
Zgłosiłem nabycie z mysla zostawienia tablic, ale niestety i tak bede musiał zmienic. Dzieki za info

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.