Data dodania: 18-05-2022 r.

Masz dowód rejestracyjny gotowy do odbioru od dłuższego czasu? Pamiętaj aby go odebrać do dnia 12 lipca 2022 r


W dniu 16 maja 2022 r. wchodzą w naszym kraju przepisy które zmieniają wzór dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nowy dowód rejestracyjny jest wizualnie praktycznie taki sam, natomiast zawiera dużo nowych zabezpieczeń przed podrabianiem dokumentu.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 5 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. 2022 r. poz. 989) organ rejestrujący wydaje dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki zamówione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz wyprodukowane:
  • 1) przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia – zgodnie z wzorem określonym w przepisach dotychczasowych – nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2022 r.;
  • 2) po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia – zgodnie z wzorem określonym w przepisach niniejszego rozporządzenia.
Co tak naprawdę oznaczają te nowe przepisy w praktyce? Oznacza to fakt, że stare dowody rejestracyjne o starym już wzorze które zostały wyprodukowane muszą być odebrane do tego dnia 12 lipca 2022 r. po tym dniu organ rejestrujący ich nie może wydać, a Ty jako nowy właściciel prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za nowy (koszt 54,50 zł).
Właściciel pojazdu ma obowiązek odebrania decyzji o rejestracji pojazdu do 30 dni o daty złożenia wniosku o rejestracje.
2f. Właściciel pojazdu albo podmiot, o którym mowa w art. 73 ust. 2 i 5, są obowiązani odebrać decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o rejestrację pojazdu.
Warto pamiętać natomiast, że wydane (odebrane) dowody rejestracyjne do dnia 16 maja 2022 r. zachowują swoją ważność i nie ma konieczności ich wymiany.
(wzór nowego dowodu rejestracyjnego)


Komentarze


#1 | Znafca dnia 23/05/2022 08:03
No Avatar
A mogli zrobić już te małe plastikowe, wyglądem przypominające dowód osobisty…

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.