Umowa darowizny samochodu osobowego (auta)


Umowa darowizny jest dokumentem potwierdzającym przeniesienia praw własności pojazdu. Na podstawie takiego dokumentu stajemy się właścicielami pojazdu w przypadku jego przekazania w ramach darowizny, a w przypadku jego przekazania przestajemy być właścicielami pojazdu w momencie zawarcia takiej umowy. Poniżej możesz pobrać gotowy wzór umowy darowizny (podarowania) osobówki (samochodu osobowego).
Umowa darowizny samochodu osobowego (auta) druk wzór formularz pdf Umowa darowizny samochodu osobowego to dokument zawierający zobowiązanie darczyńcy (osoby przekazującej samochód) do bezpłatnego przekazania własności samochodu obdarowanemu (osoby, która otrzymuje samochód). Na podstawie takiej umowy możesz również dopisać współwłaściciela (np. syna, córkę, żonę, męża, wnuka, wnuczkę, brata, siostrę) do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Należy na umowie zaznaczyć wartość darowanego przedmiotu np 1/2 (50%). Jednocześnie wpisując wartość darowanej części należy określić według procentu przekazania.

Czy umowe darowizny samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Tak, umowe darowizny należy zgłosić do urzędu skarbowego. W zależności od stopnia pokrewieństwa oraz wartości może zostać naliczony podatek. Do kwoty 9700 zł jesteśmy zwolnieni z podatku lub w przypadku pokrewieństwa bliskiego stopnia (np. darowizna córce, synowi, ojcu, matce, wnukowi, wnuczce, babci lub dziadka).

Czy warto jest dopisywać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego oraz do ubezpieczenia OC?

Zdecydowanie tak, jeśli osoba która będzie dopisywana nie miał jeszcze żadnego pojazdu zarejestrowanego na siebie. Współdzielenie autobusu jest bardzo korzystne przede wszystkim dla młodych kierowców, kiedy drugim współwłaścicielem jest kierowca z doświadczeniem i bezszkodową jazdą pojazdu a to skutkuje tym że ma duży wpływ na obniżenie składki za OC.

Czy można przekazać darowiznę samochodu osobie małoletniej (niepełnoletniej)?

Tak, można przekazać własność lub część własności do pojazdu osobie małoletniej. Warto jednak pamiętać że na dokumencie jako obdarowanym musi podpisać się drugi opiekun prawny, a w przypadku sprzedaży pojazdu przez osobę niepełnoletnią będzie należało uzyskać zgodę sądu rodzinnego na sprzedaż pojazdu w imieniu małoletniego.

Co powinna zawierać umowa darowizny samochodu

 • Datę oraz miejsce (miejscowość) sporządzenia umowy - warto wpisać też godzinę zawarcia umowy,
 • Dane darczyńcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL lub nazwę firmy, adres siedziby i numer NIP. W przypadku obcokrajowca nie posiadającego numer PESEL warto wpisać date urodzenia)..
 • Dane obdarowanego (imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL lub nazwę firmy, adres siedziby i numer NIP. W przypadku obcokrajowca nie posiadającego numer PESEL warto wpisać date urodzenia).
 • Dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny, numer identyfikacyjny VIN - podwozia, nadwozia, ramy).
 • Wartość pojazdu - czyli wartość darowanego pojazdu lub jego części która powinna być podana wraz z walutą pieniądza.
 • W przypadku gdy pojazd posiada jakieś wady, uszkodzenia - należy wpisać wszystkie usterki na umowie (od tego zależna jest wartość darowizny).
 • Podpisy osób sporządzających umowę - darczyńcy i obdarowanego.

Najczęstsze popełniane błędy przy zawarciu umowy darowizny samochodu

 • Pomyłki przy wpisywaniu danych takich jak numer VIN (nadwozia, podwozia lub ramy), numer PESEL lub data zawarcia - w takim przypadku albo przepisujemy umowę na nowym druku, albo przy poprawkach (skreśleniach) podpisują się wszystkie osoby sporządzające umowe (akceptują zmianę treści umowy).
 • Wpisywaniu jako współwłaściciela osoby które posiadają krótki okres prawo jazdy i są to osobę młode - warto najpierw skonsultować wysokość kosztów ubezpieczenia OC, często ubezpieczenie wtedy jest znaczenie większe i droższe.
 • Oryginał umowy zawsze jest dla obdarowanego, kopia egzemplarzu jest dla darczyńcy
 • W przypadku zakupu pojazdu zarejestrowanego, nie posiadającego aktualnego ubezpieczenia OC, obdarowany aby nie ponosił odpowiedzialności finansowej nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) powinien zawrzeć umowe, polisę z tytułu odpowiedzialności cywilnej OC w dniu podpisania umowy darowizny.

Jakie są rodzaje samochodów osobowych. Oto kilka przykładów:

 • Sedan - to typ samochodu z oddzielnym przedziałem pasażerskim i bagażowym, zwykle z dwoma lub czterema drzwiami.
 • Kombi - to samochód osobowy z większym bagażnikiem, który łączy się z przestrzenią pasażerską i umożliwia przewóz większych przedmiotów.
 • Hatchback - to samochód z bagażnikiem, który otwiera się razem z tylnymi drzwiami, umożliwiając łatwiejszy dostęp do przestrzeni bagażowej.
 • Kompakt - to mały samochód, który zwykle ma mniejsze wymiary zewnętrzne i niższą cenę niż większe modele.
 • SUV - to samochód zwiększonej pojemności, który oferuje większą przestrzeń pasażerską i bagażową, a także większą przyczepność na drodze dzięki napędowi na cztery koła.
 • Coupe - to samochód zwykle o sportowym wyglądzie, który ma zazwyczaj tylko dwa drzwi i mniejszą przestrzeń dla pasażerów w tylnej części.
 • Kabriolet - to samochód z odkrytym dachem, który można otwierać i zamykać, co umożliwia jazdę z wiatrem we włosach.
 • Minivan - to samochód zwiększonej pojemności, który oferuje dużo miejsca dla pasażerów i bagażu, zwykle z drzwiami przesuwnymi po bokach.
 • Pick-up - to samochód z dużą przestrzenią ładunkową z tyłu, zwykle z napędem na cztery koła, który często wykorzystywany jest do pracy lub transportu towarów.

Wzór - Umowa darowizny samochodu osobowego (auta)

Pobierz darmowy druk wzoru umowy darowizny do uzupełnienia i wydrukowania w formatach pliku .pdf, .doc (word) oraz .jpg.

Pobierz wzór, druk lub formularz w formacie PDF - Umowa darowizny samochodu osobowegoPobierz wzór, druk lub formularz w formacie DOC - Umowa darowizny samochodu osobowegoPobierz wzór, druk lub formularz w formacie JPG - Umowa darowizny samochodu osobowegoFormularz internetowy online (uzupełnij i wydrukuj) - Umowa darowizny samochodu osobowegoKomentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.