Data dodania: 01-04-2021 r.


Jak napisać odwołanie od nałożonej kary za brak rejestracji lub brak zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu


W przypadku gdy została nałożono w drodze decyzji administracyjnej na nas karę pieniężną w wysokości od 200 do 1000 zł za brak zarejestrowania pojazdu w określonym terminie lub braku zgłoszenia zbycia (wyrejestrowania pojazdu) lub nabycia pojazdu zarejestrowanego w kraju, mamy możliwości dowołania się od takiej decyzji (kary) do organu wyższej instancji.

Otrzymana decyzja o nałożeniu kary świadczy o tym, iż rozstrzyga ona całą sprawę w zakresie danego postępowania administracyjnego.

W otrzymanej decyzji powinno być zawarte pouczenie, w którym to urząd nakładający karę (organ rejestrujący) informuje nas o możliwości odwołania się do określonego organu odwoławczego (Samorządowe Kolegium Odwoławcze - SKO). Przykładowo dla Prezydenta Miasta Krakowa jest to Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie.

Ważne informacje odnośnie odwołania:
  • Odwołanie składamy za pośrednictwem organu który wydał daną decyzje administracyjną, a ten przekazuje je do organu odwoławczego. (Czyli składamy je do urządu gdzie została wydana decyzja)
  • W odwołaniu możemy wskazać wszystko co może dotyczyć sprawy. Wraz z materiałem dowodowym.
  • Odwołania od decyzji są bezpłatne.
Wyrok WSA odnośnie uwzględnienia odwołania:
II SA/Go 373/20 - Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 2021-02-17

Co możemy wskazać w odwołaniu:
  • Odstąpienie od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej zgodnie z art 187f i zastosowanie pouczenia, z uwagi na pierwsze przewinienie w tym zakresie
  • Brak posiadanej wiedzy o obowiązku wynikających z przepisów i przestrzegania przepisów w przyszłości.
  • Duże kolejki w urzędach, z uwagi na ograniczoną ilość przyjmowanych klientów.
  • Brak posiadanego profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego - urząd nie może nas zmusić do jego założenia - a kolejki w urzędach sprawiają zagrożenie epidemiologiczne (COVID-19).
  • Urząd nie może na nas wymusić dodatkowych kosztów związanych z przesyłką zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu drogą pocztową.
  • Trudna sytuacja materialna.

Poniżej prezentujemy Państwu wzór odwołania od decyzji i możliwość pobrania pliku w formacie .doc (Microsoft Word)Pobierz wzór odwołania


Komentarze


#21 | TomaszWers dnia 05/01/2022 22:43
No Avatar
THX
#22 | A.. dnia 11/01/2022 11:22
No Avatar
Dzień dobry,
Dostałam zawiadomienie o wszczeciu postępowania (nabycie) czy już mogę się odwołać, czy muszę czekać na decyzje?
#23 | Tom dnia 11/01/2022 18:10
No Avatar
A.., do wszczęcia możemy złożyć wyjaśnienia aby uczestniczyć aktywnie w postępowaniu https://www.autownioski.pl/news-19.php.

Odwołujemy się od decyzji, nie od wszczęcia.
#24 | A... dnia 21/01/2022 13:58
No Avatar
Tom, niestety moje wyjaśnienia nic nie dały i mimo że opóźnienie zawiadomienia o nabyciu to 14dni tylko, napisali że nie jest to uznane za znikomą wagę czynu. W wyjaśnieniach napisałam to co Pan radził, odpisali że przeszkody były do przezwyciężenia. Nie wiem czy coś da odwołanie w takim wypadku. Nieugięci są 😟
#25 | Tom dnia 21/01/2022 16:37
No Avatar
A..., Teraz napisz odwołanie, to nie Twój urząd będzie rozstrzygał tylko SKO. Warto wziąć pod uwagę wszystko co jest udokumentowane. Powodzenia

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.