Data dodania: 15-10-2021 r.

Dostałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej za brak zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdy albo rejestracji pojazdu - co dalej?


Otrzymałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej za brak zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdy albo rejestracji pojazdu i nie wiesz co dalej? Postaramy wyjaśnić najważniejsze kwestię.
W przypadku gdy naruszyłeś obowiązek wynikający z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym, w zakresie zawiadomienia o nabyciu lub nabyciu pojazdu albo nie zarejestrowałeś pojazdu sprowadzonego z kraju członkowskiego UE i nie dokonałeś tych czynności w odpowiednim terminie, organ administracyjny pod który podlegasz z urzędu wszczyna postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.
Zawiadomienie zostanie dostarczone do nas pocztą lub też zostanie wystawione w momencie wizyty w urzędzie gdzie załatwiasz sprawę ze swoim pojazdem.
Co dalej i jakie należy podjąć kroki? Po otrzymaniu zawiadomienia należy jak najszybciej złoży wyjaśnienia dotyczące sprawy, warto też dołączyć materiał dowodowy jeśli taki posiadamy (np. zwolnienie L4).

W odpowiedzi na otrzymane zawiadomienie o wszczęciu postępowania wskazujemy:

  • Przyczyny zaniedbania.
  • Materiały dowodowe które potwierdzą złamanie przepisów (np. zaświadczenie lekarskie, zdjęcia uszkodzonego pojazdu i oczekiwanie na naprawę pojazdu).
  • "Czynny żal" - wskazać że to jest nasze pierwsze naruszenie, że już będziemy przestrzegać przepisów prawa.
Pismo wyjaśniające należy wysłać na adres urzędu od którego którego otrzymaliśmy zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej.
Następnie będziemy musieli czekać na decyzje o tym czy zostanie na nas nałożona kara pieniężna i w jakiej wysokości lub decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Przykładowy wzór złożonego wyjaśnienia w sprawie wszczętego postępowania administracyjnego w sprawie braku zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu lub rejestracji pojazdu sprowadzonego z UE w ustawowym terminie.

Jak napisać wyjaśnienie do kary za brak zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu wzór

Pobierz druk odpowiedzi do uzupełnienia w sprawie otrzymanego zawiadomienia o wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej

Pobierz wzór wyjaśnień

Przydatne informacje:Komentarze


#6 | Wloch dnia 23/06/2023 17:50
No Avatar
Ja dostałem docyzje o wszczeciu postepowania, pomimo faktu iz zglosilem sprzedaz auta Szeroki uśmiech
#5 | automaniak dnia 25/10/2022 19:46
No Avatar
MmmOs, oczywiście ze tak. Lepiej wysłać niż nie.
#4 | MmmOs dnia 20/05/2022 15:14
No Avatar
Czy jeśli wyślę swoje uwagi po tych dniach to coś mogę jeszcze zdziałać?
#3 | Owalo dnia 08/05/2022 16:16
No Avatar
Dzięki bo nie wiedziałem od czego zacząć Szeroki uśmiech
#2 | Owalo dnia 03/04/2022 20:01
No Avatar
Fikiuk, Nie tylko Tobie Szeroki uśmiech SUper sprawa!
#1 | Fikiuk dnia 02/04/2022 15:36
No Avatar
Dzięki wielki, bardzo pomogliście w moim przypadku Uśmiech

Dodaj komentarz


Nick:

Kod potwierdzający:
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.