Wniosek o rejestracje lub przerejestrowanie samochodu osobowego - Jasienica (Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej)


W przypadku nabycia (zakupu) auta osobowego, będziemy zobowiązani udać się do urzędu aby dokonać jej rejestracji lub przerejestrowania na siebie lub na firmę posiadającą osobowość prawną (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka komandytowa lub fundacja). Na podstawie przykładowego wniosku, dokonasz rejestracji samochodu osobowego w wydziale komunikacji w miejscowości Jasienica. Wniosek został stworzony na podstawie wzoru wniosku o rejestrację pojazdu zgodnego z rozporządzeniem w sprawie rejestracji pojazdu znajdującego się w Dzienniku Ustaw.
wniosek o rejestracje lub przerejestrowanie samochodu osobowego (auta) urząd Jasienica (Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej)Wzór wniosku dla urzędu w miejscowości Jasienica można wykorzystać do zarejestrowania lub przerejestrowania samochodu osobowego zarejestrowanego i zakupionego w kraju, zarejestrowanego i zakupionego za granicą (sprowadzonego) lub fabrycznie nowego który nie był nigdy zarejestrowany. Możliwość uzupełnienia wniosku wraz z współwłaścicielem (na kilku właścicieli). W przypadku złożenia wniosku o rejestracje samochodu osobowego już zarejestrowanego w kraju, zgłosimy równocześnie jego nabycie bez konieczności wypełniania innego formularzu.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach § 1. pkt 15 (Dz. U. z 2014 r. poz. 1727 z późn. zm.)

 • Jasienica - wniosek o rejestrację, czasową rejestrację albo o wyrejestrowanie – rozumie się przez to odpowiednio wniosek, którego wzór określa załącznik nr 1 albo nr 1a do rozporządzenia o rejestracji pojazdów;

Jakie funkcjonują rodzaje i podrodzaje samochodów osobowych (kategoria M1):

 • samochód osobowy o podrodzaju kareta (sedan), hatchback, kombi, coupe, kabriolet, wielozadaniowy, van, terenowy lub innym,

Kto może zarejestrować lub przerejestrować samochód osobowy i gdzie należy to zrobić

Rejestracji pojazdu dokonuje starosta zgodnie z miejscem zamieszkania właściciela pojazdu, zamieszkania czasowego lub siedziby firmy (posiadającej osobowość prawną np. sp. z o.o., sp. j. stowarzyszenie) w wydziale komunikacji danego powiatu lub miasta na prawach powiatu. W tym przypadku, jeżeli zamieszkujemy lub prowadzimy firmę posiadającą osobowość prawną z siedzibą w miejscowości Jasienica to wniosek o rejestracje lub przerejestrowanie samochodu osobowego składamy w urzędzie - Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.
Właściciel pojazdu składa osobiście w urzędzie wniosek o rejestrację. W przypadku kilku właścicieli - wszyscy. Spraw może też załatwić w imieniu właściciela/właścicieli pełnomocnik właściciela/li posiadający pisemne pełnomocnictwo (tutaj przykładowy wzór upoważnienia).

Ile mam czasu na zarejestrowanie lub przerejestrowanie samochodu osobowego

Prawo o ruchu drogowym nie wskazuje terminu na rejestracje pojazdu zarejestrowanego w kraju, natomiast zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rejestracji pojazdu, rejestracji dokonuje się na wniosek właściciela pojazdu. Czyli wtedy kiedy właściciel będzie chciał ten pojazd zarejestrować. Natomiast w przypadku pojazdu zarejestrowanego, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE mamy obowiązek zarejestrowania go w terminie do 30 dni.

Warto pamietać natomiast:

 • W przypadku fabrycznie nowego pojazdu, nie mamy terminu na jego rejestrację. Należy jednak pamietać aby pojazd spełniał warunki homologacyjne na dzień złożenia wniosku o rejestrację (pojazd nie zostanie zarejestrowany jeśli nie będzie spełniał warunków homologacyjnych np. poziomu emisji spalin EURO)
 • W przypadku pojazdu zarejestrowanego w kraju, mamy obowiązek zawiadomić o nabyciu pojazdu (nie zarejestrować pojazd, lecz zgłosić jego nabycie) w terminie 30 dni. Należy jednak pamiętać że właściciel pojazdu zarejestrowanego w kraju jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
 • W przypadku pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej mamy obowiązek zarejestrowania go w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia.
 • W przypadku pojazdu sprowadzonego z kraju spoza Unii Europejskiej (np. USA, Szwajcaria, Norwegia, Japonia, Kanada) nie mamy określonego terminu na jego rejestrację.

Uwaga! Zmiany terminów obowiązku rejestracji pojazdu zarejestrowanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej oraz zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju

 • 30 dni - od dnia 01-07-1998 r. do 29-02-2020 r.
 • 180 dni - od dnia 01-03-2020 r. do 31-12-2020 r.
 • 30 dni - od dnia 01-01-2021 r. do 30-06-2021 r.
 • 60 dni - od dnia 01-07-2021 r. - do 30-06-2023 r.
 • 30 dni - od dnia 01-07-2023 r.
Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą nowe przepisy odnośnie rejestracji pojazdu zarejestrowanego w kraju oraz sprowadzonego z zagranicy! Przeczytaj co się zmienia! Od 1 stycznia 2024 r obowiązek rejestracji. Znika zgłoszenie nabycia pojazdu i nowe wysokości kar!

Dane urzędu (Wydziału komunikacji)

 • Nazwa urzędu: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
 • Adres oddziału: Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała (zobacz jak dojechać do urzędu)
 • Powiat: Powiat bielski (województwo śląskie)
 • Gmina: Jasienica
 • Zakres terytorialny (miasta, gminy): Czechowice-Dziedzice, Szczyrk, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Wilkowice

Dane kontaktowe urzędu


Wydział Komunikacji Jasienica wniosek o rejestracje lub przerejestrowanie samochodu osobowego

Pobierz darmowy druk wzoru wniosku do uzupełnienia i wydrukowania w formatach pliku .pdf, .doc (word) oraz .jpg.

Pobierz wzór, druk lub formularz w formacie PDF - wniosek o rejestracje samochodu osobowego JasienicaPobierz wzór, druk lub formularz w formacie DOC - wniosek o rejestracje samochodu osobowego JasienicaPobierz wzór, druk lub formularz w formacie JPG - wniosek o rejestracje samochodu osobowego JasienicaPobierz wzór, druk lub formularz w formacie PDF - wniosek o rejestracje samochodu osobowego Jasienica

Przydatne materiały:

X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.